P I V O

 

 


 

kvašený alkoholický nápoj hořké chuti vyráběný v pivovaru,minipivovaru a teď už i mnoha domovarníky v domácích podmínkách z obilného sladu,vody a chmele pomocí pivovarských kvasinek (Saccharomyces cerevisiae ssp.), který se těší značné oblibě v Česku i v zahraničí.

Na území Česka se jedná o nejkonzumovanější alkoholický nápoj. Pivo je považováno za jeden z českých symbolů a od roku 2008 je název ČESKÉ PIVO chráněno jako zeměpisné označení (proto naše pivovary skoupily zahraniční „majitelé“ a teď dokáží vyrábět pouze tzv. Eurosračky pod názvem ČESKÉ PIVO).Toto většina našich pijáků (NIKOLIV PIVAŘŮ!!!!!!!) toleruje a toto rádoby pivo pije už jenom ze setrvačnosti.

 


 

 

 

Kategorie piva

 

 

piva se rozdělovala na výčepní (do 10°), ležáky (11–12,5°) a piva speciální (nad 12,5°).

Toto dělení prošlo změnou a nyní jsou základními skupinami světlá, polotmavá, tmavá a řezaná piva s různými podskupinami.

 

 

 

Dle způsobu kvašení


 

  • Svrchně kvašená piva – Ale,Pšeničné pivo,Stout,Porter,Trappist

  • Spodně kvašená piva (Ležáky) – Bock,Märzen,Pilsner,Piva Bavorského typu

  • Spontánně kvašená piva – Lambik,Gueuze,Kriek,Frambozen,Faro

  • Nealkoholická a nízkoalkoholová piva

 


 

 

(zdroje: wikipedie,forum zdraví)

Vše o pivu

Vše o pivu

04.08.2014 11:07
Vše o pivu   Velmi málo pivařů se zajímá o složení piva nebo o jeho vliv na jejich výživu. Vědí, že pivo je vyvážený a chutný nápoj, významný pro utišení žízně, a zřídkakdy uvažují o jeho nutriční hodnotě. Pivo je ale velmi významným zdrojem mnoha důležitých nutričních látek jako jsou...